Event |
Medal |
CC
|
Athlete |
Canoe Double (C2) 1000m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
MELANTYEV Victor,
PERVUKHIN Ilya
)
|
|
|
CZE
-
Czech Republic
|
CZECH REPUBLIC
(
DVORAK Filip,
RADON Jaroslav
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
KACZOR Tomasz,
SLOMINSKI Vincent
)
|
Canoe Double (C2) 200m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
MELANTYEV Victor,
SHTYL Ivan
)
|
|
|
CZE
-
Czech Republic
|
CZECH REPUBLIC
(
DVORAK Filip,
RADON Jaroslav
)
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
MAKHLAI Dzianis,
SALADUKHA Hleb
)
|
Canoe Double (C2) 500m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
MELANTYEV Victor,
SHTYL Ivan
)
|
|
|
CZE
-
Czech Republic
|
CZECH REPUBLIC
(
DVORAK Filip,
RADON Jaroslav
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
KACZOR Tomasz,
SLOMINSKI Vincent
)
|
Canoe Four (C4) 1000m Men's
|
|
UKR
-
Ukraine
|
UKRAINE
(
IANCHUK Dmytro,
KAMERYLOV Denys,
SHEMETYLO Eduard,
VERHELES Vitaliy
)
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
FEDOSENKO Vladimir,
ISHMUKHAMEDOV Rasul,
PETROV Pavel,
SHAMSHURIN Kirill
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
KAMINSKI Mateusz,
KUDLA Michal,
KULETA Piotr,
SOKOL Patryk
)
|
Canoe Four (C4) 200m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
KOVALENKO Alexander,
KRAITOR Andrey,
LIPKIN Nikolay,
SHAMSHURIN Kirill
)
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
BAHDANOVICH Andrei,
PIVAVAR Dzmitry,
PRYVOLKIN Siarhei,
REUT Dzianis
)
|
|
|
CZE
-
Czech Republic
|
CZECH REPUBLIC
(
DRAHOKOUPIL Dan,
JANDA Tomas,
MISKOVSKY Radek,
RUSO Vojtech
)
|
Canoe Four (C4) 500m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
BOVDURETS Alexey,
PAVLOV Mikhail,
PETROV Pavel,
SHAMSHURIN Kirill
)
|
|
|
UKR
-
Ukraine
|
UKRAINE
(
IANCHUK Dmytro,
KAMERYLOV Denys,
SHEMETYLO Eduard,
VERHELES Vitaliy
)
|
|
|
UZB
-
Uzbekistan
|
UZBEKISTAN
(
AZMETOV Muradjon,
KAYUMOV Ildar,
KHOJIEV Mirziyodjon,
YULDASHOV Dilshod
)
|
Canoe Single (C1) 1000m Men's
|
|
HUN
-
Hungary
|
KISS Tamas
|
|
|
KAZ
-
Kazakhstan
|
YEMELYANOV Sergey
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
SHTOKALOV Ilia
|
Canoe Single (C1) 200m Men's
|
|
LTU
-
Lithuania
|
SUKLIN Jevgenij
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
KRAITOR Andrey
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
KOZYR Artsem
|
Canoe Single (C1) 500m Men's
|
|
LTU
-
Lithuania
|
SUKLIN Jevgenij
|
|
|
KAZ
-
Kazakhstan
|
YEMELYANOV Sergey
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
BAHDANOVICH Andrei
|
Kayak Double (K2) 1000m Men's
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
KUJAWSKI Mariusz,
SZANDRACH Pawel
)
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
POGREBAN Vasily,
YURCHENKO Vitaly
)
|
|
|
HUN
-
Hungary
|
HUNGARY
(
CSASZAR Gergely,
PETROVICS Mate
)
|
Kayak Double (K2) 200m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
DYACHENKO Alexander,
POSTRIGAY Yury
)
|
|
|
SVK
-
Slovakia
|
SLOVAKIA
(
BENO Lubomir,
ZATKO Miroslav
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
PUTTO Dawid,
SZYPULA Sebastian
)
|
Kayak Double (K2) 200m Women's
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
KHUDZENKA Volha,
LITVINCHUK Maryna
)
|
|
|
SRB
-
Serbia
|
SERBIA
(
MOLDOVAN Olivera,
MOLDOVAN Nikolina
)
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
LAVROVA Anastasia,
PROSKURINA Natalia
)
|
Kayak Double (K2) 500m Men's
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
BIALKO Vitaliy,
ZHYHADLA Dzianis
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
KUJAWSKI Mariusz,
SZANDRACH Pawel
)
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
GUDIMOV Dmitry,
LUKANTCOV Evgenii
)
|
Kayak Double (K2) 500m Women's
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
GRISHINA Aleksandra,
TSISHKEVICH Marharyta
)
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
LAVROVA Anastasia,
LOBOVA Natalia
)
|
|
|
SRB
-
Serbia
|
SERBIA
(
MOLDOVAN Nikolina,
MOLDOVAN Olivera
)
|
Kayak Four (K4) 1000m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
CHERVOV Nikolay,
SPESIVTSEV Maxim,
VOSTRIKOV Alexey,
ZHESTKOV Oleg
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
BRZEZINSKI Martin,
FLORCZAK Pawel,
ROSOLSKI Rafal,
STABNO Bartosz
)
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
LITVINCHUK Artur,
MIADZVEDZEU Pavel,
TSURANAU Ivan,
YURENIA Aleh
)
|
|
|
HUN
-
Hungary
|
HUNGARY
(
CSASZAR Gergely,
KOVACS Laszlo,
SCHENK Aron,
TOTH Attila Tas
)
|
Kayak Four (K4) 200m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
KHARITONOV Oleg,
KONONYUK Artem,
LYAPUNOV Kirill,
NIKOLAEV Aleksandr
)
|
|
|
UKR
-
Ukraine
|
UKRAINE
(
BILCHENKO Maksym,
KARABUTA Ievgen,
SENKEVYCH Oleksandr,
TRUNOV Igor
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
AMBROZIAK Denis,
PUTTO Dawid,
STABNO Bartosz,
SZYPULA Sebastian
)
|
Kayak Four (K4) 200m Women's
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
KHUDZENKA Volha,
LITVINCHUK Maryna,
PAPOK Nadzeya,
TSISHKEVICH Marharyta
)
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
LOBOVA Natalia,
PODOLSKAYA Natalia,
SERGEEVA Anastasiya,
SOBETOVA Vera
)
|
|
|
ESP
-
Spain
|
SPAIN
(
CORBERA MUNOZ Maria,
LAZCANO GUIMERANS Begona,
PEDRUELO TORIBIO Laura,
PORTELA MARTIN Ainara
)
|
Kayak Four (K4) 500m Men's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
ANDRUSHKIN Victor,
LYAPUNOV Kirill,
SERGEEV Aleksandr,
ZHESTKOV Oleg
)
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
BIALKO Vitaliy,
LITVINCHUK Artur,
MIADZVEDZEU Pavel,
ZHYHADLA Dzianis
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
KUJAWSKI Mariusz,
PUTTO Dawid,
SZANDRACH Pawel,
SZYPULA Sebastian
)
|
Kayak Four (K4) 500m Women's
|
|
BLR
-
Belarus
|
BELARUS
(
KHUDZENKA Volha,
LITVINCHUK Maryna,
PAPOK Nadzeya,
YURCHANKA Sofiya
)
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
RUSSIAN FEDERATION
(
ANYSHINA Elena,
CHERNIGOVSKAYA Svetlana,
GURZHEY Inga,
PROSKURINA Natalia
)
|
|
|
POL
-
Poland
|
POLAND
(
DZIENISZEWSKA Edyta,
KOWALCZYK Agnieszka,
KRUKOWSKA Magdalena,
WOJNAROWSKA Ewelina
)
|
Kayak Single (K1) 1000m Men's
|
|
POR
-
Portugal
|
PIMENTA Fernando
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
YURENIA Aleh
|
|
|
POL
-
Poland
|
ROSOLSKI Rafal
|
Kayak Single (K1) 200m Men's
|
|
LTU
-
Lithuania
|
NAVAKAUSKAS Ignas
|
|
|
ITA
-
Italy
|
RIZZA Manfredi
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
KHARITONOV Oleg
|
Kayak Single (K1) 200m Women's
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
PODOLSKAYA Natalia
|
|
|
BLR
-
Belarus
|
TSISHKEVICH Marharyta
|
|
|
SRB
-
Serbia
|
MOLDOVAN Nikolina
|
Kayak Single (K1) 500m Men's
|
|
POR
-
Portugal
|
PIMENTA Fernando
|
|
|
GER
-
Germany
|
SCHUBERT Martin
|
|
|
RUS
-
Russian Federation
|
ANDRUSHKIN Victor
|
Kayak Single (K1) 500m Women's
|
|
BLR
-
Belarus
|
LITVINCHUK Maryna
|
|
|
POL
-
Poland
|
DZIENISZEWSKA Edyta
|
|
|
SRB
-
Serbia
|
STAROVIC Milica
|