Medallists by Date
After 351 of 351 events
AT
Athletics
Event Medal CC Athlete
Men's 10000m Gold RSA RSA - South Africa MOKOKA Stephen
Silver RUS RUS - Russian Federation RYBAKOV Anatoly
Bronze RUS RUS - Russian Federation RYBAKOV Evgeny
Men's 100m Gold RSA RSA - South Africa JOBODWANA Anaso
Silver JPN JPN - Japan YAMAGATA Ryota
Bronze CIV CIV - Côte d'Ivoire KOFFI Hua Wilfried Serge
Men's 110m Hurdles Gold ISV ISV - Virgin Islands LOVETT Eddie
Silver RUS RUS - Russian Federation SHABANOV Konstantin
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHUBENKOV Sergei
Men's 1500m Gold RUS RUS - Russian Federation SMIRNOV Valentin
Silver CAN CAN - Canada RAE Jeremy Nicholas
Bronze RSA RSA - South Africa MOTSAU Jeremiah
Men's 200m Gold RSA RSA - South Africa JOBODWANA Anaso
Silver JAM JAM - Jamaica DWYER Rasheed
Bronze JPN JPN - Japan IIZUKA Shota
Men's 20km Walk Gold RUS RUS - Russian Federation KRIVOV Andrey
Silver UKR UKR - Ukraine DMYTRENKO Ruslan
Bronze RUS RUS - Russian Federation STRELKOV Denis
Men's 20km Walk Team Gold RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  FILIPCHUK Valery,  KRIVOV Andrey,  KULAGOV Konstantin,  RUZAVIN Andrey,  STRELKOV Denis )
Silver UKR UKR - Ukraine Ukraine
(  DMYTRENKO Ruslan,  GLAVAN Igor,  KOVALENKO Nazar,  LOSEV Ivan )
Bronze CAN CAN - Canada Canada
(  DUNFEE Evan Forsyth,  GOMEZ-GOROZTIETA Inaki,  THORNE Benjamin Gary )
Men's 3000m Steeplechase Gold RUS RUS - Russian Federation SAFIULLIN Ilgizar
Silver ESP ESP - Spain MARTOS ROA Sebastian
Bronze ITA ITA - Italy NASTI Patrik
Men's 4 x 100m Relay Gold UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  BODROV Igor,  KORZH Vitaliy,  PERESTIUK Ruslan,  SMELYK Sergii )
Silver JPN JPN - Japan JAPAN
(  HARA Yousuke,  IIZUKA Shota,  KIMURA Jun,  YAMAGATA Ryota,  YONAGUNI Rui )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  ADAMSKI Jakub,  KRYNSKI Kamil,  KUC Dariusz,  ZACZEK Artur )
Men's 4 x 400m Relay Gold CAN CAN - Canada CANADA
(  AYESU-ATTAH Benjamin Kweku,  HARPER Tyler Daniel,  ROBERTSON Michael Peter John,  RODNEY Brendon Justin )
Silver RSA RSA - South Africa SOUTH AFRICA
(  BENEKE Pieter Christian,  CONRADIE Pieter,  DE SWARDT Jacques,  VAN NIEKERK Wayde )
Bronze TUR TUR - Turkey TURKEY
(  CAN Yavuz,  GUZEL Mehmet,  KILIC Halit,  KOCABEYOGLU Bugrahan )
Men's 400m Gold RUS RUS - Russian Federation KRASNOV Vladimir
Silver BRA BRA - Brazil HENRIQUES Andreson
Bronze JAM JAM - Jamaica MAITLAND Nicholas
Men's 400m Hurdles Gold SVK SVK - Slovakia KUCERA Martin
Silver SEN SEN - Senegal NDIAYE Amadou
Bronze AUS AUS - Australia DEWHURST Ian
Men's 5000m Gold AZE AZE - Azerbaijan IBRAHIMOV Hayle
Silver KEN KEN - Kenya CHELIMO Paul
Bronze GER GER - Germany RINGER Richard Klaus
Men's 800m Gold BOT BOT - Botswana AMOS Nijel
Silver SVK SVK - Slovakia REPCIK Jozef
Bronze AUT AUT - Austria VOJTA Andreas
Men's Decathlon Gold BEL BEL - Belgium VAN DER PLAETSEN Thomas
Silver RUS RUS - Russian Federation SVIRIDOV Sergey
Bronze NZL NZL - New Zealand NEWDICK Brent
Men's Discus Throw Gold BRA BRA - Brazil JULIAO Ronald
Silver ITA ITA - Italy FALOCI Giovanni
Bronze RUS RUS - Russian Federation SIDORCHENKO Gleb
Men's Half Marathon Gold RSA RSA - South Africa MZAZI Sibabalwe Gladwin
Silver RSA RSA - South Africa MOKOKA Stephen
Bronze JPN JPN - Japan NAKAMURA Shogo
Men's Hammer Throw Gold POL POL - Poland FAJDEK Pawel
Silver SVK SVK - Slovakia LOMNICKY Marcel
Bronze RUS RUS - Russian Federation LITVINOV Sergey
Men's High Jump Gold RUS RUS - Russian Federation MUDROV Sergey
Silver UKR UKR - Ukraine PROTSENKO Andrii
Bronze CHN CHN - P.R. China Yu WANG
Men's Javelin Throw Gold RUS RUS - Russian Federation TARABIN Dmitry
Silver RSA RSA - South Africa OOSTHUIZEN John Robert
Bronze TUR TUR - Turkey AVAN Fatih
Men's Long Jump Gold MEX MEX - Mexico RIVERA Luis Alberto
Silver RUS RUS - Russian Federation MENKOV Alexander
Bronze POR POR - Portugal CHUVA Marcos
Men's Pole Vault Gold USA USA - United States of America KENDRICKS Gavin
Silver JPN JPN - Japan YAMAMOTO Seito
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan FILIPPOV Nikita
Men's Shot Put Gold RUS RUS - Russian Federation LESNOI Alexander
Silver IND IND - India SINGH Inderjeet
Bronze RUS RUS - Russian Federation KOKOEV Valeriy
Men's Team Half Marathon Gold RSA RSA - South Africa South Africa
(  MOKOKA Stephen,  MZAZI Sibabalwe Gladwin,  ZAMKELE Xolisane )
Silver JPN JPN - Japan Japan
(  EBINA Toshikatsu,  HATTORI Shota,  NAKAMURA Shogo,  SHITARA Yuta,  YAMAGISHI Hiroki )
Bronze RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  APLACHKIN Artem,  CHECHUN Iurii,  LEYMAN Andrey,  PISHCHALOV Evgeniy,  RYBAKOV Anatoly )
Men's Triple Jump Gold UKR UKR - Ukraine KUZNIETSOV Viktor
Silver RUS RUS - Russian Federation FEDOROV Alexey
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan EKTOV Yevgeniy
Women's 10000m Gold JPN JPN - Japan SUZUKI Ayuko
Silver RUS RUS - Russian Federation PROKOPYEVA Alina
Bronze JPN JPN - Japan TSUDA Mai
Women's 100m Gold USA USA - United States of America SCOTT Aurieyall
Silver LTU LTU - Lithuania GRINCIKAITE Lina
Bronze ROU ROU - Romania OGRAZEANU Andreea Luiza
Women's 100m Hurdles Gold USA USA - United States of America THOMAS Vashti
Silver BLR BLR - Belarus TALAY Alina
Bronze JAM JAM - Jamaica WILLIAMS Danielle
Women's 1500m Gold RUS RUS - Russian Federation KOROBKINA Elena
Silver ALB ALB - Albania GEGA Luiza
Bronze ITA ITA - Italy MAGNANI Margherita
Women's 200m Gold CAN CAN - Canada HYACINTHE Kimberly
Silver FIN FIN - Finland LATVALA Hanna-Maari
Bronze ROU ROU - Romania OGRAZEANU Andreea Luiza
Women's 20km Walk Gold RUS RUS - Russian Federation KIRDYAPKINA Anisya
Silver RUS RUS - Russian Federation YUMANOVA Irina
Bronze RUS RUS - Russian Federation BIKULOVA Lina
Women's 20km Walk Team Gold RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  BIKULOVA Lina,  KIRDYAPKINA Anisya,  SOKOLOVA Vera,  YUMANOVA Irina )
Silver CHN CHN - P.R. China P.R. China
(  Mingxia YANG,  Ni GAO,  Tongmei ZHOU,  Xin ZHANG )
Women's 3000m Steeplechase Gold RUS RUS - Russian Federation ZARIPOVA Yulia
Silver TUR TUR - Turkey MINGIR Gulcan
Bronze CAN CAN - Canada GROENEWOUD Chantelle Ann
Women's 4 x 100m Relay Gold UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  PIATACHENKO Viktoriya,  POGREBNIAK Natalia,  POVKH Olesya,  RYEMYEN Mariya )
Silver USA USA - United States of America UNITED STATES OF AMERICA
(  BARBER Jade,  JOHNSON Tristie,  SCOTT Aurieyall,  THOMAS Vashti )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  KOLDEJ Malgorzata,  POPOWICZ Marika,  PTAK Ewelina,  WEDLER Weronika )
Women's 4 x 400m Relay Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  KOTLYAROVA Nadezhda,  RENZHINA Ekaterina,  TAMKOVA Alena,  USTALOVA Ksenia )
Silver CAN CAN - Canada CANADA
(  BROWN Alicia Christina,  CROFTS Helen Joan,  MONTCALM Noelle,  WELLS Sarah-Lynn )
Bronze RSA RSA - South Africa SOUTH AFRICA
(  EBERSOHN Anneri,  NIENABER Arista,  PALFRAMAN Justine,  VAN DER MERWE Sonja )
Women's 400m Gold RUS RUS - Russian Federation USTALOVA Ksenia
Silver RUS RUS - Russian Federation TAMKOVA Alena
Bronze JAM JAM - Jamaica LEROY Anastasia
Women's 400m Hurdles Gold UKR UKR - Ukraine TITIMETS Anna
Silver UKR UKR - Ukraine YAROSHCHUK Anna
Bronze RUS RUS - Russian Federation DAVYDOVA Irina
Women's 5000m Gold RUS RUS - Russian Federation GOLOVKINA Olga
Silver JPN JPN - Japan SUZUKI Ayuko
Bronze JPN JPN - Japan SHOJI Mai
Women's 800m Gold KAZ KAZ - Kazakhstan MUKASHEVA Margarita
Silver RUS RUS - Russian Federation KUPINA Ekaterina
Bronze LTU LTU - Lithuania BALCIUNAITE Egle
Women's Discus Throw Gold RUS RUS - Russian Federation PANOVA Elena
Silver RSA RSA - South Africa OBERHOLZER Maryke
Bronze THA THA - Thailand INSAENG Subenrat
Women's Half Marathon Gold JPN JPN - Japan TSUDA Mai
Silver RUS RUS - Russian Federation PROKOPYEVA Alina
Bronze JPN JPN - Japan OKUNO Yukiko
Women's Hammer Throw Gold USA USA - United States of America MCCALL Jeneva
Silver RUS RUS - Russian Federation KONDRATYEVA Oxana
Bronze MDA MDA - Moldova MARGHIEVA Zalina
Women's Heptathlon Gold LAT LAT - Latvia IKAUNIECE Laura
Silver HUN HUN - Hungary ZSIVOCZKY-FARKAS Gyorgyi
Bronze CZE CZE - Czech Republic KLUCINOVA Eliska
Women's High Jump Gold POL POL - Poland STEPANIUK Kamila
Silver RUS RUS - Russian Federation KUCHINA Maria
Bronze EST EST - Estonia ILJUSHTSHENKO Anna
Women's Javelin Throw Gold RUS RUS - Russian Federation ABAKUMOVA Maria
Silver RUS RUS - Russian Federation SUDARUSHKINA Victoriia
Bronze AUT AUT - Austria EBERL Elisabeth
Women's Long Jump Gold RUS RUS - Russian Federation KLISHINA Daria
Silver RUS RUS - Russian Federation SOKOLOVA Elena
Bronze GER GER - Germany WEITZEL Michelle
Women's Pole Vault Gold RUS RUS - Russian Federation SAVCHENKO Anastasia
Silver GER GER - Germany SCHULTZE Martina
Bronze BEL BEL - Belgium SMETS Fanny
Women's Shot Put Gold RUS RUS - Russian Federation TARASOVA Irina
Silver CHN CHN - P.R. China Xiangrong LIU
Bronze CHI CHI - Chile DUCO Natalia
Women's Team Half Marathon Gold JPN JPN - Japan Japan
(  MITSUI Ayako,  OKUNO Yukiko,  SUZUKI Hitomi,  TSUDA Mai,  UENO Yasuka )
Silver RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  GALIMOVA Valentina,  LEBEDEVA Lyudmila,  NOVICHKOVA Natalia,  PROKOPYEVA Alina,  SEDOVA Elena )
Bronze CHN CHN - P.R. China P.R. China
(  Jing ZHOU,  Lamei SUN,  Lihua GONG,  Ying MEI )
Women's Triple Jump Gold RUS RUS - Russian Federation KONEVA Ekaterina
Silver POL POL - Poland JAGACIAK Anna
Bronze ROU ROU - Romania TOMA Carmen Cristina
BD
Badminton
Event Medal CC Athlete
Men's Doubles Gold KOR KOR - Republic of Korea KO/LEE
(  KO Sunghyun,  LEE Yongdae )
Silver RUS RUS - Russian Federation IVANOV/SOZONOV
(  IVANOV Vladimir,  SOZONOV Ivan )
Bronze MAS MAS - Malaysia LOH/SINGH
(  LOH Wei Sheng,  SINGH Jagdish )
Bronze KOR KOR - Republic of Korea KIM/HONG
(  HONG Jihoon,  KIM Kijung )
Men's Singles Gold THA THA - Thailand SAENSOMBOONSUK Tanongsak
Silver CHN CHN - P.R. China GAO Huan
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei CHOU Tien-chen
Bronze MAS MAS - Malaysia ZULKARNAIN Iskandar
Mixed Doubles Gold KOR KOR - Republic of Korea KIM/KIM
(  KIM Soyoung,  KIM Kijung )
Silver CHN CHN - P.R. China TIAN/LIU
(  LIU Cheng,  TIAN Qing )
Bronze RUS RUS - Russian Federation IVANOV/VISLOVA
(  IVANOV Vladimir,  VISLOVA Nina )
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei CHEN/WANG
(  CHEN Hung-ling,  WANG Pei-rong )
Team Gold KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
(  CHANG Ye Na,  HONG Jihoon,  KIM Soyoung,  KIM Mingi,  KIM Kijung,  KO Sunghyun,  LEE Yongdae,  LEE Sohee,  SHIN Seungchan,  SUNG Ji Hyun )
Silver CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  CHEN Luoxun,  CHEN Xi,  GAO Huan,  LI Gen,  LIU Cheng,  LUO Yu,  SUN Yu,  SUO Di,  TIAN Qing,  TIAN Houwei,  YAO Xue,  ZHANG Zhijun )
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei CHINESE TAIPEI
(  CHEN Hung-ling,  CHIANG Kai-hsin,  CHOU Tien-chen,  KUO Yu-wen,  LIN Yen-jui,  LU Chia-pin,  PAI Ma,  TAI Tzu-ying,  TSAI Pei-ling,  WANG Pei-rong,  WANG Chih-hao,  YANG Chih-hsun )
Bronze THA THA - Thailand THAILAND
(  AMITRAPAI Savitree,  APISUK Akarawin,  APISUK Inkarat,  ARKORNSAKUL Pacharakamol,  BURANAPRASERTSUK Porntip,  JULRATTANAMANEE Chanida,  PHAISANSOMSUK Suwat,  POODCHALAT Pisit,  PRAJONGJAI Rawinda,  SAENSOMBOONSUK Tanongsak,  WANGPAIBOONKJ Pijtjan,  WONGYAPROM Sermsin )
Women's Doubles Gold KOR KOR - Republic of Korea CHANG/KIM
(  CHANG Ye Na,  KIM Soyoung )
Silver CHN CHN - P.R. China TIAN/LUO
(  LUO Yu,  TIAN Qing )
Bronze KOR KOR - Republic of Korea SHIN/LEE
(  LEE Sohee,  SHIN Seungchan )
Bronze MAS MAS - Malaysia CHOW/LEE
(  CHOW Mei Kuan,  LEE Meng Yean )
Women's Singles Gold KOR KOR - Republic of Korea SUNG Ji Hyun
Silver TPE TPE - Chinese Taipei TAI Tzu-ying
Bronze CHN CHN - P.R. China YAO Xue
Bronze THA THA - Thailand BURANAPRASERTSUK Porntip
BK
Basketball
Event Medal CC Athlete
Men's Gold RUS RUS - Russian Federation Russian Fed.
(  ANTIPOV Pavel,  ANTONOV Semen,  BALASHOV Nikita,  GRIGORYEV Maxim,  IVLEV Vladimir,  KARASEV Sergey,  KHVOSTOV Dmitriy,  KULAGIN Dmitrii,  VALIEV Evgeny,  VIKHROV Artem,  ZARYAZHKO Victor,  ZUBKOV Andrey )
Silver AUS AUS - Australia Australia
(  ANDRONICOS Matthew,  BAIRSTOW Cameron,  BLANCHFIELD Todd,  BROEKHOFF Ryan,  CADEE Jason,  DUMOVIC Andrija,  ELLIS Cody,  HADZIOMEROVIC Igor,  NORTON Mitch,  ODIGIE Owen,  STEINDL Clint,  YOUNG Mitch )
Bronze SRB SRB - Serbia Serbia
(  BALABAN Darko,  DIMIC Milos,  DJOKIC Dejan,  DRENOVAC Dorde,  GAGIC Dorde,  JOVIC Stefan,  KALINIC Nikola,  MAJSTOROVIC Dorde,  MALESEVIC Nikola,  MARKOVIC Nikola,  SMILJANIC Ivan,  ZIVANOVIC Stefan )
Women's Gold USA USA - United States of America United States
(  BRADFORD Crystal,  ELLENBERG-WILEY Aaryn,  GRAY Reshanda,  HARBERTS Cassandra,  HARTLEY Bria,  HOOPER Jordan,  LEWIS Kaleena,  LISTON Patricia,  MASSENGALE Ariel,  PLAISANCE Theresa,  SCHIMMEL Shoni,  SIMS Odyssey )
Silver RUS RUS - Russian Federation Russian Fed.
(  ABRIKOSOVA Tatiana,  DOROSHEVA Veronika,  FEDORENKOVA Ekaterina,  FINOGENTOVA Evgeniia,  GRIGORYEVA Tatiana,  GRISHAEVA Nadezhda,  LOGINOVA Anastasia,  LOGUNOVA Anastasia,  MAYOROVA Nadezda,  PASKALENKO Liubov,  SHILOVA Anastasiya,  VIERU Natalia )
Bronze AUS AUS - Australia Australia
(  BLICAVS Sara,  BURTON Natalie,  CUMMING Stephanie,  EBZERY Katie,  KUNEK Alice,  LANGFORD Emma,  LAVEY Tessa,  MADGEN Tess,  MANSFIELD Lauren,  THOMPSON Olivia,  TOLO Marianna )
BV
Beach Volleyball
BW
Belt Wrestling
Event Medal CC Athlete
Men's Classic Style (Koresh) +100kg Gold RUS RUS - Russian Federation PAVLIK Sergey
Silver BLR BLR - Belarus SOBAL Aliaksei
Bronze ISR ISR - Israel RUDELSON Gregory
Bronze MGL MGL - Mongolia BOLDPUREV Sugarjargal
Men's Classic Style (Koresh) -100kg Gold RUS RUS - Russian Federation AKHMETSHIN Renat
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan OSKANOV Eskarkhan
Bronze KGZ KGZ - Kyrgyzstan KELSINBEKOV Kadyr
Bronze MDA MDA - Moldova MOLDOVAN Anatolie
Men's Classic Style (Koresh) -60kg Gold RUS RUS - Russian Federation MINNEBAIEV Nafis
Silver MDA MDA - Moldova MAMULAT Maxim
Bronze MGL MGL - Mongolia MUNKHBAYAR Otgon-Erdene
Bronze KGZ KGZ - Kyrgyzstan RYSKUL UULU Nurzhan
Men's Classic Style (Koresh) -70kg Gold RUS RUS - Russian Federation GINIYATULLIN Ildar
Silver TKM TKM - Turkmenistan ORAZSAHEDOV Agamyrat
Bronze UKR UKR - Ukraine TARASOV Kostiantyn
Bronze MDA MDA - Moldova COSNICEAN Mihail
Men's Classic Style (Koresh) -80kg Gold RUS RUS - Russian Federation GALIEV Ilnar
Silver UZB UZB - Uzbekistan ARTIKOV Zaylobiddin
Bronze TKM TKM - Turkmenistan YAYLYMOV Dovran
Bronze LAT LAT - Latvia RERIHS Janis
Men's Classic Style (Koresh) -90kg Gold RUS RUS - Russian Federation MURTAZIN Ilnur
Silver BLR BLR - Belarus PRADUKHA Pavel
Bronze UKR UKR - Ukraine RIABCHUN Leonid
Bronze KGZ KGZ - Kyrgyzstan SAPARBEK UULU Duulatbek
Men's Classic Style (Koresh) Absolute Gold RUS RUS - Russian Federation PAVLIK Sergey
Silver RUS RUS - Russian Federation MURTAZIN Ilnur
Bronze RUS RUS - Russian Federation GALIEV Ilnar
Bronze RUS RUS - Russian Federation AKHMETSHIN Renat
Men's Freestyle +100kg Gold MGL MGL - Mongolia BOLDPUREV Sugarjargal
Silver UKR UKR - Ukraine GORDIIENKO Oleksandr
Bronze TKM TKM - Turkmenistan JUMAYEV Myrat
Bronze KGZ KGZ - Kyrgyzstan KUSHUBAKOV Bekbolsun
Men's Freestyle -100kg Gold KGZ KGZ - Kyrgyzstan AKANOV Nurbek
Silver MGL MGL - Mongolia DORJ Anar
Bronze MDA MDA - Moldova MOLDOVAN Anatolie
Bronze TKM TKM - Turkmenistan HANAEV Hoshgeldi
Men's Freestyle -62kg Gold TKM TKM - Turkmenistan ANNAMYRADOV Yagshmurat
Silver UKR UKR - Ukraine KOSENOK Dmytro
Bronze TJK TJK - Tajikistan ALIBERDIZODA Ibodullo
Bronze RUS RUS - Russian Federation SULEIMANOV Gabdyzhalil
Men's Freestyle -68kg Gold RUS RUS - Russian Federation LAIPANOV Azamat
Silver TJK TJK - Tajikistan BOYNAZAROV Abduazim
Bronze UKR UKR - Ukraine BELIALOV Umer
Bronze TKM TKM - Turkmenistan YAGMYROV Begench
Men's Freestyle -75kg Gold RUS RUS - Russian Federation LEPSHOKOV Alibek
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan MOLDASHEV Dimash
Bronze UZB UZB - Uzbekistan ARTIKOV Zaylobiddin
Bronze MDA MDA - Moldova BESLEAGA Igor
Men's Freestyle -82kg Gold KGZ KGZ - Kyrgyzstan KOZHOBEKOV Nurbek
Silver TKM TKM - Turkmenistan JUMAYEV Gylych
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan YERMEKBAYEV Ayan
Bronze RUS RUS - Russian Federation TOKOV Arsen
Men's Freestyle -90kg Gold RUS RUS - Russian Federation KHAPAEV Alibek
Silver TKM TKM - Turkmenistan BATYROV Seydi
Bronze KGZ KGZ - Kyrgyzstan BARPIBEKOV Kanimet
Bronze UZB UZB - Uzbekistan IBROHIMJONOV Nozimjon
Women's Freestyle +76kg Gold RUS RUS - Russian Federation ZYRYANOVA Tatiana
Silver KGZ KGZ - Kyrgyzstan SARBASHOVA Nagira
Bronze MGL MGL - Mongolia DASHNYAM Munkhtuya
Women's Freestyle -52kg Gold TKM TKM - Turkmenistan BABAMURATOVA Gulbadam
Silver AZE AZE - Azerbaijan KERIMOVA Ulviyya
Bronze UZB UZB - Uzbekistan AKHMEDOVA Zamira
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan YERBOLOVA Gulnur
Women's Freestyle -58kg Gold RUS RUS - Russian Federation SAFONOVA Serafima
Silver JPN JPN - Japan SAKAGAMI Katsuki
Bronze KGZ KGZ - Kyrgyzstan ALYKULOVA Burul
Bronze TKM TKM - Turkmenistan NUZJAVOVA Rushana
Women's Freestyle -66kg Gold ISR ISR - Israel SCHLESINGER Alice Hester
Silver RUS RUS - Russian Federation EMELYANENKO Anna
Bronze TKM TKM - Turkmenistan HAYYTBAYEVA Gulnar
Bronze MGL MGL - Mongolia SODNOMSUREN Enkhchimeg
Women's Freestyle -76kg Gold JPN JPN - Japan ABE Rino
Silver RUS RUS - Russian Federation KIREEVA Taisia
Bronze UKR UKR - Ukraine NIKITINA Liudmyla
Bronze TJK TJK - Tajikistan QAROBOEVA Gulandom
BX
Boxing
Event Medal CC Athlete
Men's +91kg Gold RUS RUS - Russian Federation OMAROV Magomed
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan KOSSOBUTSKIY Zhan
Bronze BLR BLR - Belarus SUDZILOUSKI Yan
Bronze UZB UZB - Uzbekistan ABDULLAYEV Mirzohidjon
Men's 49kg Gold UZB UZB - Uzbekistan DUSMATOV Hasanboy
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Inkyu
Bronze MGL MGL - Mongolia GANKHUYAG Gan-Erdene
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan ZHOMART Yerzhan
Men's 52kg Gold MGL MGL - Mongolia KHARKHUU Enkhdelger
Silver RUS RUS - Russian Federation ALOIAN Misha
Bronze MDA MDA - Moldova RISCAN Alexandr
Bronze UZB UZB - Uzbekistan LATIPOV Jasurbek
Men's 56kg Gold RUS RUS - Russian Federation VODOPIYANOV Sergey
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan RUSTAMOV Rustam
Bronze MGL MGL - Mongolia ENKHJARGAL Iderkhuu
Bronze ARM ARM - Armenia MOKOYAN Henrik
Men's 60kg Gold RUS RUS - Russian Federation ABDURASHIDOV Adlan
Silver UZB UZB - Uzbekistan GAIBNAZAROV Fazliddin
Bronze MGL MGL - Mongolia DORJNYAMBUU Otgondalai
Bronze KOR KOR - Republic of Korea LEE Sangmin
Men's 64kg Gold RUS RUS - Russian Federation BUTAEV Radzhab
Silver ARM ARM - Armenia KIRAJYAN Artur
Bronze UKR UKR - Ukraine BERINCHYK Denys
Bronze MDA MDA - Moldova GALAGOT Dmitri
Men's 69kg Gold RUS RUS - Russian Federation ZAMKOVOI Andrei
Silver UZB UZB - Uzbekistan NORMATOV Hurshidbek
Bronze MGL MGL - Mongolia BYAMBA Tuvshinbat
Bronze TUR TUR - Turkey SIPAL Onur
Men's 75kg Gold UKR UKR - Ukraine MYTROFANOV Dmytro
Silver UZB UZB - Uzbekistan ABDUGOFUROV Azizbek
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan ZHARMANOV Nurdaulet
Bronze MGL MGL - Mongolia NARMANDAKH Shinebayar
Men's 81kg Gold UKR UKR - Ukraine GVOZDYK Oleksandr
Silver RUS RUS - Russian Federation BIVOL Dmitrii
Bronze UZB UZB - Uzbekistan RASULOV Elshod
Bronze BLR BLR - Belarus DAUHALIAVETS Mikhail
Men's 91kg Gold RUS RUS - Russian Federation TISHCHENKO Evgeny
Silver UZB UZB - Uzbekistan TULAGANOV Rustam
Bronze LTU LTU - Lithuania TAMASAUSKAS Tadas
Bronze FRA FRA - France BREGEON Dylan
CF
Canoe Sprint
Event Medal CC Athlete
Canoe Double (C2) 1000m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  MELANTYEV Victor,  PERVUKHIN Ilya )
Silver CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC
(  DVORAK Filip,  RADON Jaroslav )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  KACZOR Tomasz,  SLOMINSKI Vincent )
Canoe Double (C2) 200m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  MELANTYEV Victor,  SHTYL Ivan )
Silver CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC
(  DVORAK Filip,  RADON Jaroslav )
Bronze BLR BLR - Belarus BELARUS
(  MAKHLAI Dzianis,  SALADUKHA Hleb )
Canoe Double (C2) 500m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  MELANTYEV Victor,  SHTYL Ivan )
Silver CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC
(  DVORAK Filip,  RADON Jaroslav )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  KACZOR Tomasz,  SLOMINSKI Vincent )
Canoe Four (C4) 1000m Men's Gold UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  IANCHUK Dmytro,  KAMERYLOV Denys,  SHEMETYLO Eduard,  VERHELES Vitaliy )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  FEDOSENKO Vladimir,  ISHMUKHAMEDOV Rasul,  PETROV Pavel,  SHAMSHURIN Kirill )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  KAMINSKI Mateusz,  KUDLA Michal,  KULETA Piotr,  SOKOL Patryk )
Canoe Four (C4) 200m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  KOVALENKO Alexander,  KRAITOR Andrey,  LIPKIN Nikolay,  SHAMSHURIN Kirill )
Silver BLR BLR - Belarus BELARUS
(  BAHDANOVICH Andrei,  PIVAVAR Dzmitry,  PRYVOLKIN Siarhei,  REUT Dzianis )
Bronze CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC
(  DRAHOKOUPIL Dan,  JANDA Tomas,  MISKOVSKY Radek,  RUSO Vojtech )
Canoe Four (C4) 500m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  BOVDURETS Alexey,  PAVLOV Mikhail,  PETROV Pavel,  SHAMSHURIN Kirill )
Silver UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  IANCHUK Dmytro,  KAMERYLOV Denys,  SHEMETYLO Eduard,  VERHELES Vitaliy )
Bronze UZB UZB - Uzbekistan UZBEKISTAN
(  AZMETOV Muradjon,  KAYUMOV Ildar,  KHOJIEV Mirziyodjon,  YULDASHOV Dilshod )
Canoe Single (C1) 1000m Men's Gold HUN HUN - Hungary KISS Tamas
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan YEMELYANOV Sergey
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHTOKALOV Ilia
Canoe Single (C1) 200m Men's Gold LTU LTU - Lithuania SUKLIN Jevgenij
Silver RUS RUS - Russian Federation KRAITOR Andrey
Bronze BLR BLR - Belarus KOZYR Artsem
Canoe Single (C1) 500m Men's Gold LTU LTU - Lithuania SUKLIN Jevgenij
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan YEMELYANOV Sergey
Bronze BLR BLR - Belarus BAHDANOVICH Andrei
Kayak Double (K2) 1000m Men's Gold POL POL - Poland POLAND
(  KUJAWSKI Mariusz,  SZANDRACH Pawel )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  POGREBAN Vasily,  YURCHENKO Vitaly )
Bronze HUN HUN - Hungary HUNGARY
(  CSASZAR Gergely,  PETROVICS Mate )
Kayak Double (K2) 200m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  DYACHENKO Alexander,  POSTRIGAY Yury )
Silver SVK SVK - Slovakia SLOVAKIA
(  BENO Lubomir,  ZATKO Miroslav )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  PUTTO Dawid,  SZYPULA Sebastian )
Kayak Double (K2) 200m Women's Gold BLR BLR - Belarus BELARUS
(  KHUDZENKA Volha,  LITVINCHUK Maryna )
Silver SRB SRB - Serbia SERBIA
(  MOLDOVAN Olivera,  MOLDOVAN Nikolina )
Bronze RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  LAVROVA Anastasia,  PROSKURINA Natalia )
Kayak Double (K2) 500m Men's Gold BLR BLR - Belarus BELARUS
(  BIALKO Vitaliy,  ZHYHADLA Dzianis )
Silver POL POL - Poland POLAND
(  KUJAWSKI Mariusz,  SZANDRACH Pawel )
Bronze RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  GUDIMOV Dmitry,  LUKANTCOV Evgenii )
Kayak Double (K2) 500m Women's Gold BLR BLR - Belarus BELARUS
(  GRISHINA Aleksandra,  TSISHKEVICH Marharyta )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  LAVROVA Anastasia,  LOBOVA Natalia )
Bronze SRB SRB - Serbia SERBIA
(  MOLDOVAN Nikolina,  MOLDOVAN Olivera )
Kayak Four (K4) 1000m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  CHERVOV Nikolay,  SPESIVTSEV Maxim,  VOSTRIKOV Alexey,  ZHESTKOV Oleg )
Silver POL POL - Poland POLAND
(  BRZEZINSKI Martin,  FLORCZAK Pawel,  ROSOLSKI Rafal,  STABNO Bartosz )
Bronze BLR BLR - Belarus BELARUS
(  LITVINCHUK Artur,  MIADZVEDZEU Pavel,  TSURANAU Ivan,  YURENIA Aleh )
Bronze HUN HUN - Hungary HUNGARY
(  CSASZAR Gergely,  KOVACS Laszlo,  SCHENK Aron,  TOTH Attila Tas )
Kayak Four (K4) 200m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  KHARITONOV Oleg,  KONONYUK Artem,  LYAPUNOV Kirill,  NIKOLAEV Aleksandr )
Silver UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  BILCHENKO Maksym,  KARABUTA Ievgen,  SENKEVYCH Oleksandr,  TRUNOV Igor )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  AMBROZIAK Denis,  PUTTO Dawid,  STABNO Bartosz,  SZYPULA Sebastian )
Kayak Four (K4) 200m Women's Gold BLR BLR - Belarus BELARUS
(  KHUDZENKA Volha,  LITVINCHUK Maryna,  PAPOK Nadzeya,  TSISHKEVICH Marharyta )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  LOBOVA Natalia,  PODOLSKAYA Natalia,  SERGEEVA Anastasiya,  SOBETOVA Vera )
Bronze ESP ESP - Spain SPAIN
(  CORBERA MUNOZ Maria,  LAZCANO GUIMERANS Begona,  PEDRUELO TORIBIO Laura,  PORTELA MARTIN Ainara )
Kayak Four (K4) 500m Men's Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  ANDRUSHKIN Victor,  LYAPUNOV Kirill,  SERGEEV Aleksandr,  ZHESTKOV Oleg )
Silver BLR BLR - Belarus BELARUS
(  BIALKO Vitaliy,  LITVINCHUK Artur,  MIADZVEDZEU Pavel,  ZHYHADLA Dzianis )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  KUJAWSKI Mariusz,  PUTTO Dawid,  SZANDRACH Pawel,  SZYPULA Sebastian )
Kayak Four (K4) 500m Women's Gold BLR BLR - Belarus BELARUS
(  KHUDZENKA Volha,  LITVINCHUK Maryna,  PAPOK Nadzeya,  YURCHANKA Sofiya )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  ANYSHINA Elena,  CHERNIGOVSKAYA Svetlana,  GURZHEY Inga,  PROSKURINA Natalia )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  DZIENISZEWSKA Edyta,  KOWALCZYK Agnieszka,  KRUKOWSKA Magdalena,  WOJNAROWSKA Ewelina )
Kayak Single (K1) 1000m Men's Gold POR POR - Portugal PIMENTA Fernando
Silver BLR BLR - Belarus YURENIA Aleh
Bronze POL POL - Poland ROSOLSKI Rafal
Kayak Single (K1) 200m Men's Gold LTU LTU - Lithuania NAVAKAUSKAS Ignas
Silver ITA ITA - Italy RIZZA Manfredi
Bronze RUS RUS - Russian Federation KHARITONOV Oleg
Kayak Single (K1) 200m Women's Gold RUS RUS - Russian Federation PODOLSKAYA Natalia
Silver BLR BLR - Belarus TSISHKEVICH Marharyta
Bronze SRB SRB - Serbia MOLDOVAN Nikolina
Kayak Single (K1) 500m Men's Gold POR POR - Portugal PIMENTA Fernando
Silver GER GER - Germany SCHUBERT Martin
Bronze RUS RUS - Russian Federation ANDRUSHKIN Victor
Kayak Single (K1) 500m Women's Gold BLR BLR - Belarus LITVINCHUK Maryna
Silver POL POL - Poland DZIENISZEWSKA Edyta
Bronze SRB SRB - Serbia STAROVIC Milica
CH
Chess
DV
Diving
Event Medal CC Athlete
Men's 1m Springboard Gold CHN CHN - P.R. China LIN Jin
Silver CHN CHN - P.R. China QIN Tian
Bronze RUS RUS - Russian Federation NOVOSELOV Evgenii
Men's 3m Springboard Gold RUS RUS - Russian Federation KUZNETSOV Evgeny
Silver CHN CHN - P.R. China LIN Jin
Bronze CHN CHN - P.R. China QIN Tian
Men's Platform Gold CHN CHN - P.R. China HUO Liang
Silver CHN CHN - P.R. China WU Jun
Bronze RUS RUS - Russian Federation MINIBAEV Victor
Men's Synchronised 10m Platform Gold CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  HUO Liang,  YING Hong )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  CHESAKOV Artem,  MINIBAEV Victor )
Bronze MEX MEX - Mexico MEXICO
(  GARCIA Ivan,  SANCHEZ German Saul )
Men's Synchronised 3m Springboard Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  KUZNETSOV Evgeny,  ZAKHAROV Ilia )
Silver CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  LIN Jin,  LUO Yutong )
Bronze MEX MEX - Mexico MEXICO
(  CASTILLO HUERTA Yahel,  ISLAS Alejandro Daniel )
Men's Team Gold CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  HUO Liang,  LIN Jin,  LUO Yutong,  QIN Tian,  WU Jun,  YING Hong )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  CHESAKOV Artem,  KUNAKOV Yuriy,  KUZNETSOV Evgeny,  MINIBAEV Victor,  NAZIN Sergey,  NOVOSELOV Evgenii,  ZAKHAROV Ilia )
Bronze MEX MEX - Mexico MEXICO
(  CASTILLO HUERTA Yahel,  GARCIA Ivan,  ISLAS Alejandro Daniel,  PACHECO MARRUFO Rommel,  SANCHEZ German Saul )
Women's 1m Springboard Gold AUS AUS - Australia MILLS Samantha
Silver CHN CHN - P.R. China JIA Dongjin
Bronze CHN CHN - P.R. China WANG Liting
Women's 3m Springboard Gold CHN CHN - P.R. China ZHENG Shuangxue
Silver CHN CHN - P.R. China JIA Dongjin
Bronze MEX MEX - Mexico CHAVEZ Arantxa Elizabeth
Women's Platform Gold RUS RUS - Russian Federation KOLTUNOVA Yulia
Silver CHN CHN - P.R. China XIA Yuhua
Bronze CHN CHN - P.R. China CHEN Ni
Women's Synchronised 10m Platform Gold CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  CHEN Ni,  XIA Yuhua )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  GONCHAROVA Natalia,  KOLTUNOVA Yulia )
Bronze MEX MEX - Mexico MEXICO
(  DIAZ PRIETO Marisa Daniela,  ESPINOSA Paola Milagros )
Women's Synchronised 3m Springboard Gold CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  CHEN Ye,  ZHENG Shuangxue )
Silver AUS AUS - Australia AUSTRALIA
(  MILLS Samantha,  QIN Fan Esther )
Bronze USA USA - United States of America UNITED STATES OF AMERICA
(  HOUSTON Meghan,  RYAN Laura )
Women's Team Gold CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  CHEN Ni,  CHEN Ye,  JIA Dongjin,  WANG Liting,  XIA Yuhua,  ZHENG Shuangxue )
Silver USA USA - United States of America UNITED STATES OF AMERICA
(  FIGUEROA Loren,  HOUSTON Meghan,  MCCRADY Sarah,  PICKENS Samantha,  RYAN Laura,  TWEARDY Mackenzie,  YOUNG Katrina )
Bronze MEX MEX - Mexico MEXICO
(  CHAVEZ Arantxa Elizabeth,  DIAZ PRIETO Marisa Daniela,  ESPINOSA Paola Milagros )
FE
Fencing
Event Medal CC Athlete
Men's Epee Individual Gold CHN CHN - P.R. China DONG Chao
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan KURBANOV Ruslan
Bronze SUI SUI - Switzerland HEINZER Max
Bronze NED NED - Netherlands TULEN Tristan
Men's Epee Team Gold FRA FRA - France FRANCE
(  BLASZYCK Alexandre,  BOREL Yannick,  FAVA Alex,  JERENT Daniel )
Silver CHN CHN - P.R. China P.R. CHINA
(  CHEN Yadong,  DONG Chao,  JIANG Chenyang,  LI Hua )
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan KAZAKHSTAN
(  ALEXANIN Dmitriy,  ALIMZHANOV Elmir,  GRYAZNOV Dmitriy,  KURBANOV Ruslan )
Men's Foil Individual Gold RUS RUS - Russian Federation CHEREMISINOV Alexey
Silver KOR KOR - Republic of Korea SON Young Ki
Bronze ITA ITA - Italy LUPERI Edoardo
Bronze ITA ITA - Italy GAROZZO Daniele
Men's Foil Team Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  AKHMATKHUZIN Artur,  CHEREMISINOV Alexey,  GANEEV Renal,  KHOVANSKIY Alexey )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
(  BIONDO Tobia,  FOCONI Alessio,  GAROZZO Daniele,  LUPERI Edoardo )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
(  JOURNET Benoit,  LEFORT Enzo,  SIMON Vincent,  TONY HELISSEY Jean-Paul )
Men's Sabre Individual Gold RUS RUS - Russian Federation IBRAGIMOV Kamil
Silver ITA ITA - Italy MIRACCO Luigi Angelo
Bronze ITA ITA - Italy MUROLO Massimiliano
Bronze RUS RUS - Russian Federation RESHETNIKOV Veniamin
Men's Sabre Team Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  IBRAGIMOV Kamil,  KOVALEV Nikolay,  PROSKURA Nikita,  RESHETNIKOV Veniamin )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
(  DARMIENTO Francesco,  MIRACCO Luigi Angelo,  MUROLO Massimiliano,  NUCCIO Riccardo )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
(  BALLORCA Fabien,  LAURENCE Tristan,  MIRAMON CHOY Romain,  ZATKO Arthur )
Women's Epee Individual Gold KOR KOR - Republic of Korea SHIN A Lam
Silver CHN CHN - P.R. China SUN Yiwen
Bronze ROU ROU - Romania POP Simona
Bronze FRA FRA - France CANDASSAMY Marie Florence
Women's Epee Team Gold FRA FRA - France FRANCE
(  CANDASSAMY Marie Florence,  JACQUES ANDRE COQUIN Josephine,  MALLO Auriane,  REMBI Lauren )
Silver KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
(  CHOI Injeong,  CHOI Eunsook,  SHIN A Lam )
Bronze UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  IVCHENKO Anastasiya,  KRYVYTSKA Olena,  PANTELYEYEVA Kseniya,  POCHKALOVA Anfisa )
Women's Foil Individual Gold RUS RUS - Russian Federation DERIGLAZOVA Inna
Silver RUS RUS - Russian Federation KOROBEYNIKOVA Larisa
Bronze RUS RUS - Russian Federation YAKOVLEVA Diana
Bronze ITA ITA - Italy VOLPI Alice
Women's Foil Team Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  BIRYUKOVA Yulia,  DERIGLAZOVA Inna,  KOROBEYNIKOVA Larisa,  YAKOVLEVA Diana )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
(  BATINI Martina,  DE COSTANZO Valentina,  PALUMBO Francesca,  VOLPI Alice )
Bronze POL POL - Poland POLAND
(  LYCZBINSKA Marta,  PALISZEWSKA Monika,  RYGIELSKA Emilia,  SYNORADZKA Martyna )
Women's Sabre Individual Gold UKR UKR - Ukraine KHARLAN Olga
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Jiyeon
Bronze RUS RUS - Russian Federation DYACHENKO Ekaterina
Bronze UKR UKR - Ukraine PUNDYK Galyna
Women's Sabre Team Gold KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
(  KIM Jiyeon,  LEE Rajin,  LEE Wooree )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
(  BALDINI Benedetta,  GULOTTA Loreta Maria,  PETRAGLIA Martina,  SINIGAGLIA Lucrezia )
Bronze RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  DYACHENKO Ekaterina,  EGORIAN Yana,  GALIAKBAROVA Dina,  GAVRILOVA Yuliya )
FB
Football
Event Medal CC Athlete
Men's Gold FRA FRA - France France
(  BACLE Kevin,  BAQUE Hugo,  BARSOTTI Maverick,  BASSET Francois,  BEZECOURT Vincent,  BRANDY Maxime,  DREYER Nicolas,  FORESTIER Damien,  GAZAGNES Theo,  JEAN-PIERRE Morgan,  MANTEL Maxime,  MATUMONA Matumona,  MAZURE Pierre,  MERHOUNI Mohand,  PASSONI Luca,  SANSON Valentin,  SOTOCA Florian,  VASSEUR Olivier,  VILLA Anthony,  WEYDERS Fanch )
Silver GBR GBR - United Kingdom Great Britain
(  ALDRED James Philip,  BALDWIN James David,  BELSHAW James Michael,  DYER Alex James,  GRAHAM Luke William,  HORN Timothy,  LOLLEY Joseph,  MACVICAR Sammy Andrew,  MALIN Gavin,  MCCREADY Thomas Richard,  MOSES Craig Peter,  MURPHY Kieran Thomas,  NASH George,  NEWSHAM Marc Anthony,  PARROTT Jake Samuel,  PLATT Nicholas Paul,  RAE Michael Edmund,  RICHMAN Simon Andrew,  WILLIAMS George Benjamin,  WINTER Jack Oliver )
Bronze JPN JPN - Japan Japan
(  AKASAKI Shuhei,  AMANO Jun,  CHAJIMA Yusuke,  FUJISHIMA Eisuke,  FUTAMI Hiroshi,  IZUMISAWA Jin,  KAKOI Kentaro,  KIKUCHI Shunsuke,  KITAZUME Kengo,  KUBOTA Ryo,  KURUMAYA Shintaro,  MATSUMOTO Daiki,  MINAGAWA Yusuke,  NAGASAWA Kazuki,  NAKAGAWA Teruhito,  OBU Shun,  OGAWA Daiki,  SHIMODA Hokuto,  TANIGUCHI Shogo,  TERAOKA Masahiro )
Women's Gold GBR GBR - United Kingdom Great Britain
(  BAKER Ashley Lauren,  CARTER-LOBLACK Danielle,  CHAPPELL Samantha Louise,  CHRISTIANSEN Isobel Mary,  COLE Naomi Louise,  DONOGHUE Bethany Ella,  EARPS Mary Alexandra,  GIBBONS Danielle Michelle,  HARROP Kerys Julia,  HINNIGAN Michelle,  KIRBY Francesca,  LIPKA Katarzyna Mary,  MCCATTY Grace Elizabeth,  MURPHY Billie Ann,  ROSE Jemma Helen,  STANLEY Katie,  STOKES Demi Lee Courtney,  SWEETMAN-KIRK Courtney,  WHELAN Aileen,  WILLIAMS Victoria )
Silver MEX MEX - Mexico Mexico
(  BASANEZ Hayde Anaid,  CALZADILLAS Adriana Iveth,  CASTILLO ZARATE Miriam,  CORRAL ANG Veronica,  CRUZALEY Maria,  FERRAL MONTALVAN Cristina,  GALLEGOS DAVILA Rosaura,  GARCIA Karen Andrea,  LADRON Anjuli Mariana,  LOPEZ MENDOZA Diana Anai,  LUNA Claudia,  MAYOR Sandra Stephany,  MERCADO Liliana,  MONSIVAIS Monica,  PONTIGO Ana Guadalupe,  RODRIGUEZ Jessica,  SOLIS Daniela Lizbeth,  SOLIS CABRALES Manuela,  SOSA Melissa,  VARGAS Michelle )
Bronze BRA BRA - Brazil Brazil
(  BARBOSA Barbara,  BARROS Aliane,  BERNAL Scarlett,  BORDIN Mayara,  CALANDRINI Aline,  CRILEVARI Giovana,  DEMONER Gabriela,  FABEM Nathane,  MATIAS Kemily,  NOBRE Camila,  OLIVEIRA Giovana,  PAIXAO Luana,  PELICARI Karen,  PIRES Paula,  RAMOS Tuani,  RIBOURA Flavia,  RODRIGUES Viviane,  SOCHOR Patricia,  TRAVALAO Rafaela,  VIEGAS Auina )
GA
Gymnastics Artistic
Event Medal CC Athlete
Men's Floor Exercise Gold JPN JPN - Japan KATO Ryohei
Silver GER GER - Germany HAMBUECHEN Fabian
Bronze RUS RUS - Russian Federation BELYAVSKIY David
Men's High Bar Gold RUS RUS - Russian Federation GARIBOV Emin
Silver JPN JPN - Japan TANAKA Yusuke
Bronze JPN JPN - Japan KATO Ryohei
Men's Individual All-Around Gold RUS RUS - Russian Federation KUKSENKOV Nikolai
Silver GER GER - Germany HAMBUECHEN Fabian
Bronze UKR UKR - Ukraine VERNIAIEV Oleg
Bronze RUS RUS - Russian Federation BELYAVSKIY David
Men's Parallel Bars Gold RUS RUS - Russian Federation GARIBOV Emin
Silver RUS RUS - Russian Federation BELYAVSKIY David
Bronze UKR UKR - Ukraine VERNIAIEV Oleg
Men's Pommel Horse Gold RUS RUS - Russian Federation KUKSENKOV Nikolai
Silver MEX MEX - Mexico CORRAL BARRON Daniel
Bronze UKR UKR - Ukraine STEPKO Oleg
Men's Rings Gold BRA BRA - Brazil NABARRETE ZANETTI Arthur
Silver RUS RUS - Russian Federation ABLYAZIN Denis
Bronze UKR UKR - Ukraine RADIVILOV Igor
Men's Team Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  ABLYAZIN Denis,  BELYAVSKIY David,  GARIBOV Emin,  IGNATYEV Nikita,  KUKSENKOV Nikolai )
Silver UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  PAKHNYUK Petro,  RADIVILOV Igor,  SEMIANKIV Maksym,  STEPKO Oleg,  VERNIAIEV Oleg )
Bronze JPN JPN - Japan JAPAN
(  ISHIKAWA Hiroki,  KATO Ryohei,  NONOMURA Shogo,  TANAKA Yusuke,  YOSHIOKA Chihiro )
Men's Vault Gold KOR KOR - Republic of Korea YANG Hak Seon
Silver RUS RUS - Russian Federation ABLYAZIN Denis
Bronze UKR UKR - Ukraine RADIVILOV Igor
Women's Balance Beam Gold CHN CHN - P.R. China ZHANG Yelinzi
Silver RUS RUS - Russian Federation MUSTAFINA Aliya
Bronze CAN CAN - Canada BLACK Elsabeth
Women's Floor Exercise Gold RUS RUS - Russian Federation AFANASEVA Kseniia
Silver MEX MEX - Mexico GARCIA RODRIGUEZ BLANCAS Elsa
Silver CAN CAN - Canada BLACK Elsabeth
Women's Individual All-Around Gold RUS RUS - Russian Federation MUSTAFINA Aliya
Silver RUS RUS - Russian Federation AFANASEVA Kseniia
Bronze GER GER - Germany BUI Kim
Women's Team Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  AFANASEVA Kseniia,  DEMENTYEVA Anna,  MUSTAFINA Aliya,  NABIEVA Tatiana,  PASEKA Maria )
Silver JPN JPN - Japan JAPAN
(  MINOBE Yu,  NAGAI Mizuho,  NODA Sakura,  TOMINAGA Arisa,  TOZAWA Shizuka )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
(  BUI Kim,  HILL Lisa Katharina,  HOELZER Annabelle,  TOLLE Pia )
Women's Uneven Bars Gold RUS RUS - Russian Federation MUSTAFINA Aliya
Silver RUS RUS - Russian Federation NABIEVA Tatiana
Bronze GER GER - Germany HILL Lisa Katharina
Women's Vault Gold RUS RUS - Russian Federation AFANASEVA Kseniia
Gold PRK PRK - DPR Korea HONG Un Jong
Bronze RUS RUS - Russian Federation PASEKA Maria
GR
Gymnastics Rhythmic
Event Medal CC Athlete
"Group Apparatus 2 - ""3 + 2"" " Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  BLIZNYUK Anastasia,  DUDKINA Ksenia,  ILINA Olga,  MAKSIMOVA Anastasiia,  NAZARENKO Anastasia,  ROMANCHENKO Elena )
Silver JPN JPN - Japan JAPAN
(  HATANO Yukari,  KOGA Erika,  KUMAZAWA Naomi,  MIURA Rina,  SATO Ayano,  YUSA Ayumi )
Bronze UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  DMYTRASH Olena,  GOMON Yevgeniya,  GRIDASOVA Oleksandra,  GUDYM Valeriia,  MAZUR Viktoriia,  PROKOPOVA Svitlana )
Group All-Around Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  BLIZNYUK Anastasia,  DUDKINA Ksenia,  ILINA Olga,  MAKSIMOVA Anastasiia,  NAZARENKO Anastasia,  ROMANCHENKO Elena )
Silver UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  DMYTRASH Olena,  GOMON Yevgeniya,  GRIDASOVA Oleksandra,  GUDYM Valeriia,  MAZUR Viktoriia,  PROKOPOVA Svitlana )
Bronze JPN JPN - Japan JAPAN
(  HATANO Yukari,  KOGA Erika,  KUMAZAWA Naomi,  MIURA Rina,  SATO Ayano,  YUSA Ayumi )
Group Apparatus 1 - 10 Clubs Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  BLIZNYUK Anastasia,  DUDKINA Ksenia,  ILINA Olga,  MAKSIMOVA Anastasiia,  NAZARENKO Anastasia,  ROMANCHENKO Elena )
Silver JPN JPN - Japan JAPAN
(  HATANO Yukari,  KOGA Erika,  KUMAZAWA Naomi,  MIURA Rina,  SATO Ayano,  YUSA Ayumi )
Bronze UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  DMYTRASH Olena,  GOMON Yevgeniya,  GRIDASOVA Oleksandra,  GUDYM Valeriia,  MAZUR Viktoriia,  PROKOPOVA Svitlana )
Women's Individual All-Around Gold RUS RUS - Russian Federation MAMUN Margarita
Silver RUS RUS - Russian Federation MERKULOVA Alexandra
Bronze UKR UKR - Ukraine RIZATDINOVA Ganna
Women's Individual Ball Gold RUS RUS - Russian Federation MERKULOVA Alexandra
Silver KOR KOR - Republic of Korea SON Yeon Jae
Bronze UKR UKR - Ukraine RIZATDINOVA Ganna
Women's Individual Clubs Gold RUS RUS - Russian Federation MAMUN Margarita
Silver UKR UKR - Ukraine MAKSYMENKO Alina
Silver UKR UKR - Ukraine RIZATDINOVA Ganna
Women's Individual Hoop Gold RUS RUS - Russian Federation MAMUN Margarita
Silver BLR BLR - Belarus STANIOUTA Melitina
Bronze UKR UKR - Ukraine RIZATDINOVA Ganna
Bronze UKR UKR - Ukraine MAKSYMENKO Alina
Women's Individual Ribbon Gold RUS RUS - Russian Federation MAMUN Margarita
Silver RUS RUS - Russian Federation MERKULOVA Alexandra
Bronze BUL BUL - Bulgaria MITEVA Silviya
HO
Hockey
Event Medal CC Athlete
Men's Gold RUS RUS - Russian Federation Russian Fed.
(  BORISOV Artem,  CHERENKOV Alexander,  GAFAROV Marat,  GOLUBEV Pavel,  KHAIRULLIN Marat,  KOMAROV Nikolay,  KORNILOV Anton,  KURBANOV Almaz,  LOGINOV Yaroslav,  MAIOROV Aleksei,  MUKHAMETSHIN Dinar,  NIKITIN Konstantin,  PLESETCKII Pavel,  SHCHIPACHEV Denis,  SINYAGIN Igor,  SIUSKIN Aleksandr,  YANKUN Nikolay,  ZAMALUTDINOV Ilfat )
Silver FRA FRA - France France
(  BAUMGARTEN Gaspard,  CHARLET Victor,  DERONT Guillaume,  DIERCKENS Matthias,  DIERCKENS Bastien,  FORGUES Jean Baptiste,  GENESTET Martin,  GENESTET Hugo,  JANSEN Joost,  KIEFFER Jean Laurent,  LE COIMTRE Maxehle,  LOCKWOOD Viktor,  MARTIN-BRISAC Simon,  REYNAUD Edgar,  SAMSON Guillaume,  SANCHEZ Olivier,  SCHEEFER Francois,  SEVESTRE Lucas )
Bronze GER GER - Germany Germany
(  AHLERS Jakob,  ALEX Sven,  EBELING Anton,  FUERSTE Jonas,  FUNKEN Marcus,  GROSSER Philipp,  HAASE Timm,  KEUSGEN Ole,  KNUEPFER Matthias,  LEIST Lennard Lionel,  LIM Kevin,  MEYER Felix Kurt Lothar,  OTTO Jannik,  SAKOWSKY Jan Niklas Alexander,  SCHMITZ Friedrich,  SCHRADER Florian,  VON OERTZEN Georg Ferdinand,  WUETERICH Maximilian )
Women's Gold KOR KOR - Republic of Korea Korea
(  BAE Sora,  BAEK Eeseul,  CHO Yunk Young,  CHO Eun Ji,  CHOI Jinseon,  HAN Hye Lyoung,  HONG Jiseon,  JANG Soo Ji,  KIM Jaejin,  KIM Jongeun,  LEE Yuri,  LEE Saerom,  PARK Yeonhee,  PARK Seunga,  PARK Kiju,  PARK Ji Hye,  SEO Dahye,  SHIN Hyejeong )
Silver RUS RUS - Russian Federation Russian Fed.
(  BELOVA Elena,  CHEKHOVA Nadezhda,  CHUGUNOVA Olga,  GONCHAREVSKAYA Elizaveta,  KONDRATIEVA Natalia,  KUZMINA Irina,  MOZGOVAYA Kristina,  OCHKALOVA Oxana,  PETROVA Olesya,  PROKHOROVA Svetlana,  RUBTSOVA Anna,  SALAMATINA Svetlana,  SHABUROVA Ekaterina,  SHUMILINA Kristina,  SOROKINA Evgenia,  SVEZHENTSEVA Ksenia,  VAVILOVA Elena,  ZHASHKOVA Alexandra )
Bronze JPN JPN - Japan Japan
(  FUJII Misa,  HAYATO Saki,  HIGUMA Haruka,  ICHITANI Naho,  KAGEYAMA Megumi,  KANAMEISHI Risako,  MANO Yukari,  MITSUHASHI Aki,  NAGAI Yuri,  NISHIMURA Ayaka,  OKADA Ayaka,  OZAWA Nanae,  SAKAI Shiho,  SHIMIZU Minami,  TANAKA Izuki,  URASHIMA Chiharu,  YAMASHITA Rui,  YOSHIURA Eriko )
JU
Judo
Event Medal CC Athlete
Men's +100 kg Gold KOR KOR - Republic of Korea CHO Guham
Silver HUN HUN - Hungary BOR Barna
Bronze RUS RUS - Russian Federation SAIDOV Renat
Bronze POL POL - Poland SARNACKI Maciej
Men's -100 kg Gold CZE CZE - Czech Republic KRPALEK Lukas
Silver RUS RUS - Russian Federation MAKHMADOV Zafar
Bronze UZB UZB - Uzbekistan KURBONOV Soyib
Bronze BRA BRA - Brazil BUZACARINI Rafael
Men's -60kg Gold JPN JPN - Japan KIDO Shinji
Silver RUS RUS - Russian Federation GALSTYAN Arsen
Bronze KOR KOR - Republic of Korea KIM Won Jin
Bronze CZE CZE - Czech Republic PETRIKOV Pavel
Men's -66 kg Gold JPN JPN - Japan TAKAJO Tomofumi
Silver KOR KOR - Republic of Korea CHO Junhyun
Bronze UKR UKR - Ukraine KHARCHENKO Artem
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHAMILOV Yakub
Men's -73 kg Gold KOR KOR - Republic of Korea WANG Kichun
Silver FRA FRA - France ALLARDON Jonathan
Bronze JPN JPN - Japan NISHIYAMA Yuki
Bronze POR POR - Portugal ALVES Andre
Men's -81 kg Gold JPN JPN - Japan NAGASE Takanori
Silver UZB UZB - Uzbekistan IMAMOV Yakhyo
Bronze HUN HUN - Hungary CSOKNYAI Laszlo
Bronze AZE AZE - Azerbaijan MEHDIYEV Mammadali
Men's -90 kg Gold KOR KOR - Republic of Korea GWAK Donghan
Silver MGL MGL - Mongolia BUNDDORJ Janchivdorj
Bronze RUS RUS - Russian Federation VOPROSOV Kirill
Bronze CZE CZE - Czech Republic JURECKA Alexandr
Men's Open Gold CZE CZE - Czech Republic KRPALEK Lukas
Silver JPN JPN - Japan MOMOSE Masaru
Bronze KOR KOR - Republic of Korea KIM Sungmin
Bronze BRA BRA - Brazil SILVA David
Men's Team Gold JPN JPN - Japan JAPAN
(  KIDO Shinji,  MOMOSE Masaru,  NAGASE Takanori,  NISHIYAMA Yuki,  OGAWA Ryuko,  OJITANI Takeshi,  SHIMOWADA Shohei,  TAKAJO Tomofumi )
Silver KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
(  CHO Guham,  CHO Junhyun,  GWAK Donghan,  KIM Won Jin,  KIM Sungmin,  LEE Seungsu,  SHIM Ji Ho,  WANG Kichun )
Bronze HUN HUN - Hungary HUNGARY
(  BOR Barna,  CIRJENICS Miklos,  CSOKNYAI Laszlo,  MAJER Tibor,  UNGVARI Attila Istvan,  VER Gabor,  ZAMBORI Bence )
Bronze BRA BRA - Brazil BRAZIL
(  BUZACARINI Rafael,  MACEDO Joao,  PANINI Vinicius,  PELIM Phelipe,  REVITE Luiz,  SILVA Eduardo,  SILVA David )
Women's +78 kg Gold BRA BRA - Brazil NUNES Rochele
Silver CUB CUB - Cuba ORTIZ BOCOURT Idalys
Bronze BLR BLR - Belarus SLUTSKAYA Maryna
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHEKEROVA Mariia
Women's -48 kg Gold RUS RUS - Russian Federation KUZNETCOVA Alesia
Silver FRA FRA - France GABRIELLI Scarlett
Bronze UKR UKR - Ukraine CHERNIAK Maryna
Bronze CUB CUB - Cuba MESTRE ALVAREZ Dayaris Rosa
Women's -52 kg Gold RUS RUS - Russian Federation KUZIUTINA Natalia
Silver CUB CUB - Cuba BERMOY ACOSTA Yanet
Bronze JPN JPN - Japan SHISHIME Ai
Bronze GER GER - Germany TARANGUL Romy
Women's -57 kg Gold BRA BRA - Brazil QUADROS Ketleyn
Silver UKR UKR - Ukraine HEVONDIAN Shushana
Bronze JPN JPN - Japan ONO Shoko
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei LIEN Chen-Ling
Women's -63 kg Gold FRA FRA - France DI CINTIO Maelle
Silver JPN JPN - Japan SANO Kayoko
Bronze RUS RUS - Russian Federation